Webquest- Spacer po maliny z BalladynÄ…

Introduction

"Matko, w lesie są maliny,
Niechaj idą w las dziewczyny,
Która więcej malin zbierze,
Tę za żonę pan wybierze." 

Juliusz Słowacki "Balladyna"

 

Wprowadzenie: Czy jesteś gotowy wybrać się w niesamowitą podróż po świecie wykreowanym przez Juliusza Słowackiego? Poznać historię Balladyny, która- kierowana rosnącą żądzą władzy- dokonuje kolejnych zbrodni począwszy od zabicia własnej siostry Aliny, aby na koniec zginąć ukarana przez Boską opatrzność.

Nie musisz nawet wychodzić z domu i korzystać z książek, które trzeba wypożyczyć w bibliotece. Wszystko zrobisz tu w Internecie, w którym można znaleźć mnóstwo ciekawych informacji, które można wykorzystać. Drogi podróżniku, jeśli jesteś już gotowy to ZACZYNAMY!

Task

1. Zadanie: 

Prawdziwy podróżnik szuka w wielu źródłach, czy lubisz oglądać filmy lub bajki? Są to doskonałe źródła, dzięki którym możesz dowiedzieć się bardzo interesujących informacji. Twoim zadaniem będzie udanie się do świata Balladyny przedstawionego w spektaklu reżyserowanym przez W. Adamczyka. Obejrzyj spektakl bardzo uważnie i zastanów się co Cię w niej najbardziej zaciekawiło. Na lekcji wspólnie podzielimy się naszymi spostrzeżeniami. MIŁEGO OGLĄDANIA!

Poszukaj różnic pomiędzy przeczytaną lekturą, a obejrzanym teatralnym spektaklem. 

https://teatrtv.vod.tvp.pl/56062139/balladyna-rez-w-adamczyk?fbclid=IwAR3lshJAlWfW_PZDy-YEO-usMg7mofGdSnvMIzGPQGJ2SM1B0-FaGBoG4Ko 

2. Zadanie:

W książce Balladyna występuję wielu bohaterów, zarówno tych realistycznych jak i fantastycznych, każdy z nich ma inne zadanie, funkcje i zajmuję się czymś innym. Teraz zobaczymy jak dobrze ich znasz! Dopasuj bohaterów do opisów. Powodzenia!  

https://wordwall.net/pl/resource/682188/polski/balladyna

3. Zadanie 

Wiesz już bardzo dużo o lekturze Balladyna. Teraz obejrzyj obraz Wojciecha Gersona "Balladyna" namalowanego w 1900 roku metodą olej na płótnie o wymiarach 189x114 cm. Obecnie znajduję się w Muzeum Literatury w Warszawie. Na jego podstawie napisz interpretację tego obrazu, jak myślisz co przedstawia? Na lekcji wspólnie omówimy i podzielimy się spostrzeżeniami odnośnie dzieła. 

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fniezlasztuka.net%2Fo-sztuce%2Fballadyna-w-malarstwie%2F&psig=AOvVaw1kMBr295al9d7KyFAN04OS&ust=1704557246019000&source=images&cd=vfe&ved=0CBIQjRxqFwoTCKju3drQxoMDFQAAAAAdAAAAABAE

Process

Zadania realizowane będą w ciągu czterech dni, poświęcimy na nie jedną godzinę lekcyjną każdego dnia oraz będą one waszą pracą domową. Wspólnie odkryjemy tajemnice jakie skrywa w sobie ta mroczna opowieść. 

1. W pierwszy dzień omówimy przeczytaną lekturę. Porozmawiamy o wrażeniach po przeczytaniu. Zapoznamy się z lekturą, autorem, świat przedstawiony oraz przedstawimy bohaterów.

2. W domu twoim zadaniem będzie obejrzenie spektaklu "Balladyna" autorstwa W. Adamczyka. Zadanie to każdy robi samodzielnie, jeśli masz ochotę i możliwość możesz stworzyć wspólny seans ze swoimi kolegami i koleżankami spotykając się w jednym miejscu. Przygotuj najciekawsze momenty, które zaskoczyły Cię najbardziej, możesz zapisać je na kartce. Czy jakieś sceny różniły się od tych przedstawionych w książce?

3. Drugiego dnia spotkamy się w klasie i omówimy przygotowane przez was momenty spektaklu, które najbardziej was zaciekawiły. Zagłębimy się w historię bohaterów, zarówno tych fantastycznych jak i realistycznych, porozmawiamy o ich zachowaniu, tego jaki wpływ miały na bieg historii. Przedstawimy ich charakterystykę. 

4. W domu twoim zadaniem będzie wykonanie zadania na Wordwall'u dotyczącego bohaterów. Ma to za  zadanie utrwalić zdobyte wiadomości podczas lekcji. 

5. Trzeciego dnia omówimy głównych motywów i problemów zawartych w książce. Zastanowimy się nad zachowaniem Balladyny, czy w jakiś sposób można by było uniknąć sytuacji, zdarzeń, które miały miejsce w książce? 

6. W domu twoim zadaniem będzie przyjrzeć się obrazowi Wojciecha Gersona pod tytułem "Balladyna" oraz wykonać jego analizę. 

7. Czwartego dnia podsumujemy całą książkę, wszystkie wcześniej poruszane wątki, oraz odpowiemy na ewentualne pytania odnośnie lektury. 

Evaluation

POZIOM OSIĄGNIĘĆ

EKSPERT

ZAAWANSOWANY

ROZWIJAJĄCY SIĘ

POCZĄTKUJĄCY

LICZBA PUNKTÓW

10-8

7-6

5-4

3-1

Przygotowanie się do lekcji

 

 

 

 

Zaangażowanie podczas lekcji

 

 

 

 

Umiejętność pracy w grupie

 

 

 

 

KRYTERIA OCEN:

3 pkt. – 9pkt.           2 

10 pkt. – 15 pkt.      3 😐

16 pkt. – 21 pkt.      4 😉

22 pkt. – 27 pkt.      😊

28 pkt. – 30 pkt.      😍

 

EKSPERT:

- Zawsze wzorowo przygotowuje się do lekcji, ma ze sobą potrzebne materiały.

Zawsze chętnie uczestniczy w zajęciach, chętnie dzieli się swoimi odkryciami, zadaje pytania.

Chętnie współpracuje w grupie, jest pomocny, miły i życzliwy.

ZAAWANSOWANY:

Zawsze przygotowuje się do lekcji.

Aktywnie uczestniczy w zajęciach, dzieli się ciekawostkami.

Potrafi współpracować w grupie, stara się pomagać innym.

ROZWIJAJĄCY:

- Nie zawsze dokładnie przygotowuje się do lekcji.

Od czasu do czasu uczestniczy w lekcji.

Niechętnie współpracuje z kolegami.

POCZĄTKUJĄCY:

Rzadko, prawie w ogóle nie przygotowuje się do lekcji.

Nie ma ochoty uczestniczyć w lekcji, nie odzywa się podczas zajęć.

Nie chce współpracować w grupie.

Conclusion

Wspaniale jest być podróżnikiem prawda? Dzięki własnej pracy mogłeś się dowiedzieć wielu nowych i ciekawych rzeczy. Teraz już wiesz, o czym opowiadał Juliusz Słowacki w swojej książce "Balladyna". Możesz przekazać swoją zdobytą wiedzę dalej, podzielić się nią z innymi. Pamiętaj jednak, że podróżnik nigdy nie spoczywa na laurach i odkrywa coraz to ciekawsze rzeczy w lekturach. Teraz potrafisz już to robić i wiesz, że nauka może być przyjemna, a zrozumienie lektury jest proste i oczywiste. Szukaj dalej i zaskakuj swoich przyjaciół coraz to nowszymi ciekawostkami. Może przygotujesz im sąd nad Balladyną, abyście wspólnie mogli odkryć czy jej zachowanie było naprawdę tak bardzo złe? A może znajdzie się jakieś usprawiedliwienie na jej zachowanie? Życzę Ci powodzenia w Twojej książkowej przygodzie!

Credits
Teacher Page

Projekt przygotowany uczniom klasy VIII Szkoły Podstawowej. Skonstruowany tak, aby rozwijać wszystkie kompetencje kluczowe uczniów: 

  1. kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
  2. kompetencje cyfrowe, 
  3. kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się, 
  4. kompetencje obywatelskie, 
  5. kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej 
  6. porozumiewanie się w języku ojczystym
  7. kreatywność i innowacyjność
  8. umiejętności rozumowania, argumentowania i wnioskowania
  9. kompetencje czytelnicze

WebQuest stworzony w prostej formie uczniom, którzy dopiero zapoznają się z pracą tą metodą.

Wszelkie wątpliwości oraz pytania proszę kierować na mail: xyz@gmail.com