Introduction
Crearea de pagini Web se poate preta la orice disciplină şi astfel reiese caracterul interdisciplinar, paginile pot conţine informaţii despre literatură română sau străină, ştiinţe (matematică, fizică, chimie, biologie) etc., altfel spus toate domeniile de activitate.
Consta in investigarea unui subiect interesant pentru elevi.
utilizarea Informaticii şi TIC în mod creativ şi inteligent
competenţele dobândite = punct de plecare pentru învăţarea continuă de-a lungul întregii vieţi.
Fenomen complex şi multidimensional, creativitatea constituie în prezent obiect de cercetare pentru mai multe ştiinţe: sociologie, psihologie, ştiinţele educaţiei, filosofie, economie, filologie, estetică, artă.
În definiţiile prezentate în literatura de specialitate accentul este pus, uneori, pe:
- produsul creator;
- procesul creator;
- persoana creatoare.
Orice persoană dispune de un potenţial creativ şi fiecare dintre structurile psihice poate pune în evidenţă unul sau mai multe aspecte ale acestui proces.
Creativitatea se poate manifesta în orice domeniu al activităţii omeneşti:
- în ştiinţă;
- în artă;
- tehnică;
- în activitate de organizare şi conducere;
- în activitatea didactică;
- în educaţie fizică şi sport.
Printre cele mai importante atitudini (vectori) care susţin procesul creativ şi fără de care aptitudinile noastre creative pot stagna putem numi:
- încredere în forţele proprii;
- îndrăzneala în gândire;
- iniţiativă;
- perseverenţă în căutarea soluţiilor;
- interesele cognitive şi devotamentul faţă de profesiunea aleasă;
- atitudine activă în faţa dificultăţilor;
- cutezanţa în abordarea noului;
- asumarea unui risc rezonabil;
- simţul valorii şi atitudinea valorizatoare;
- un grup de aptitudini direct creative între care receptivitatea faţă de nou şi cultivarea originalităţii.
Astfel crearea de pagini Web reprezintă un proces creativ şi unic în acelaşi timp.
Elevii trebuie mai întâi să îşi însuşească noţiunile limbajului Html şi a unui editor Html.
Locul de desfăşurare a activităţilor de învăţare se recomandă a fi un laborator echipat cu tehnica de calcul. Este necesar să existe o dotare minimală care presupune un număr de staţii de lucru egal cu numărul elevilor din clasă, conectate în reţea şi conexiune Internet.
Dinamica acestui domeniu, extrem de rapidă, determină actualizarea permanentă a produselor hard şi soft prin prezentarea celor mai noi echipamente respectiv versiuni ale aplicaţiilor, astfel încât absolvenţilor să le fie mai uşor să se adapteze evoluţiilor ulterioare pe piaţa muncii.
Se vor promova metodele de predare-învăţare activ-participative, care duc la rezolvarea problemei pusă în discuţie. Ca un argument în favoarea acestor metode se remarcă următoarele avantaje:
- sunt centrate pe elev/cursant şi activitate
- pun accent pe dezvoltarea gândirii, formarea aptitudinilor şi a deprinderilor
- încurajează participarea elevilor/cursanţilor, iniţiativa, implicarea şi creativitatea
- determină un parteneriat profesor-elev/cursant prin realizarea unei comunicări multidirecţionale.
Se recomandă renunţarea la expunere şi orientarea către metode bazate pe rezolvarea unor sarcini de lucru, utilizându-se cu precădere rezolvarea unei game cât mai variate de aplicaţii practice şi punându-se accent pe realizarea cu exactitate şi la timp a cerinţelor sarcinilor de lucru. Realizarea proiectelor în cadrul activităţilor practice va urmări dezvoltarea abilităţilor de lucru în echipă.
Task
Scopul principal este insusirea metodelor si instrumentelor de creare a paginilor WEB
Planificarea site-ului conţine următoarele etape:
- Stabilirea audienţei
- Stabilirea scopului
- Definirea obiectivelor
- Colectarea informaţiilor despre subiectul prezentat
- Stabilirea specificaţiilor
- Stabilirea modului de prezentare
- utilizarea operaţiilor de bază necesare realizării unei pagini HTML
- folosirea elementelor de bază pentru inserarea în pagină a elementelor: text, imagine
- aplicarea operaţiilor de bază necesare pentru realizarea unei pagini – copiere. mutare. ştergere
- enumerarea şi aplicarea modalităţilor de a realiza o hiperlegătură
- utilizarea tabelelor într-o pagină Web
- realizarea unor aplicaţii practice
- transformarea documentelor text sau a prezentărilor PPT în pagini web
Process
Design-ul site-ului
Odată parcursă etapa de planificare, având clare audienţa, scopul, obiectivele şi specificaţiile site-ului, se trece la etapa de creare efectivă.
În faza de concepere a designului principalul obiectiv este să creem un aspect atractiv şi să oferim vizitatorului site-ului un sentiment de satisfacţie, pe măsură ce acesta parcurge paginile. Designul unui site trebuie să echilibreze performanţele browserului, cu estetica şi funcţionalitatea site-ului. În etapa de design sunt luate deciziile de ordin practic care vor conduce la îndeplinirea obiectivelor stabilite: câte imagini sau elemente grafice veţi include în pagină, cât de mult text vor conţine paginile, ce texte sau imagini vor fi folosite drept legături.
Implementarea site-ului
Această etapă reprezintă urmează după acceptarea de către dumneavoastră a design-ului propus de noi şi reprezintă introducerea textului în pagini, crearea navigaţiei în site, crearea legăturilor între pagini, crearea diferitelor formulare şi procesarea rezultatelor acestora.
În această etapă se face şi traducerea site-ului în diferitele limbi în care va fi acesta disponibil. După intrarea în UE reprezentaţi ai diferitelor firme internaţionale au ajuns în România. Disponibilitatea site-ului în mai multe limbi poate aduce şi clienţi internaţionali sau poate oferi produsele şi serviciile dumneavoastră şi străinilor care se afla în ţara noastră. Pentru o cerere de oferta pentru traducerea site-ului de către unul dintre partenerii noştri apăsaţi aici.
În această etapă toate elementele grafice ale site-ului se definitivează, toate pozele sunt puse la locul lor, galeriile de poze sunt create, filmele şi alte elemente sunt puse în pagina.
Testarea site-ului
Etapa de design a site-ului se desfăşoară în strânsă legătură cu cea de implementare, de scriere a codului HTML pentru paginile care fac parte din site. Totuşi, procesul de creare a site-ului nu se poate considera încheiat în momentul finalizării tuturor documentelor HTML care îl formează. Urmează o etapă adesea tratată oarecum superficial, deşi, ca şi celelalte, este esenţială pentru construirea unui site de calitate: etapa de testare.
Etapa de testare consta în corectarea tuturor greşelilor ortografice şi gramaticale din păgâni, testarea a tuturor legăturilor dintre paginile site-ului şi verificarea validităţii codului HTML pentru o mai bună idexare de motoarele de căutare.
Publicarea site-ului
Această etapă reprezintă deschiderea site-ului la toată lumea, în principiu prin anunţarea tuturor de faptul că site-ul exista şi ce conţine acesta. În cadrul acestei etape site-ul este înscris pe motoarele de căutare pentru că acestea să îl analizeze şi să îl introducă în rezultatele căutărilor.
Evaluation
Acest WebQuest abordează crearea unei pagini Web simple în care trebuie integrate atât texte, imagini, legături, tabele. Elevii sunt implicaţi în dezvoltarea de aplicaţii individuale şi în grup(proiecte).
- Utilizarea avansată a unei aplicaţii specializate în proiectarea şi realizarea unui document hipermedia
- Formatare text la nivel de caracter, paragraf, secţiune
- Inserarea hiperlegăturilor, listelor, tabelelor, imagini, secvenţe audio şi video
- Tema proiectului (în funcţie de specificul clasei şi interesul elevilor)
- Reguli de lucru în echipă
- Planul de lucru
- Culegerea datelor necesare
- Ierarhizarea informaţiilor
- Realizarea şi documentarea aplicaţiei
Conclusion
De ce trebuie să învăţ HTML şi CSS?
Pentru designeri şi programatori web, această întrebare este fără rost, însă dacă nu vă veţi ocupa de design web, de programare web şi de domenii similare, cunoaşterea CSS-ului, dar în special a limbajului HTML este foarte utilă în lumea modernă, unde suntem înconjuraţi de dispozitive digitale, iar internetul face parte din viaţa noastră.
În perioada modernă, s-a ajuns la schimbarea paradigmei de educaţie şi de definiţie a alfabetizării. În secolul trecut, alfabetizarea presupunea cu totul altceva, în timp ce în zilele noastre deseori se reflectă în cunoaşterea elementară a domeniului IT şi a utilizării adecvate, raţionale a internetului, a web-ului şi a altor aspecte ale tehnologiei informaţiei.
HTML şi CSS poate nu sunt cunoştinţe elementare, precum lucrul în programul de editare MS Word sau precum lucrul în browserul web cu care accesăm site-urile web ori citim mesaje de e-mail, dar sunt foarte utile pentru înţelegerea așa-numitei „imagini mai largi”. Structura HTML apare în multe locuri şi în multe utilizări, nu doar pe site-urile web, în mediul lor primar. De aceea este util, indiferent cu ce vă ocupaţi, să deţineţi cunoştinţe de bază ale limbajelor HTML şi CSS.