Moje osiedle

Introduction

Wstęp

 

Poniższe zadanie przeznaczone jest dla uczniów III klasy gimnazjum.

 

Czy wiesz jak wygląda Twoje osiedle z lotu ptaka? A czy wiesz jak wyglądałoby gdybyś stworzył/a jego makietę wykorzystując niepotrzebne Ci już materiały takie jak plastik / tkanina / papier / karton lub korek? Ciekawe czy Twoje schemat Twojego osiedla nie zamieniłby się w surrealistyczną rzeźbę? Sprawdźmy to!

Task

Zadanie

 

Waszym zadaniem będzie przygotowanie oraz zaprezentowanie przez kolegami z klasy makiety osiedla wykorzystując odzyskane części przedmiotów, z których codziennie korzystacie. 

Process

Proces

 

  1. Klasa dzieli się na czteroosobowe grupy. Każda z grup będzie wykonywała takie samo zadanie.
  2. Zanim grupa zabierze się do pracy powinna odpowiedzieć na następujące pytania: Które z miejsc na naszym osiedlu chcielibyśmy przedstawić na makiecie?, Czy miejsca przez nas wybrane będą możliwe do przedstawienia?, Jakie materiały wykorzystamy do każdego z miejsc?, Jakimi sposobami połączymy wszystkie elementy?
  3. Członkowie grupy dzielą się obowiązkami przed każdymi zajęciami, takimi jak przyniesienie materiałów, dokumentacja fotograficzna miejsc na osiedlu, aby jak najwierniej je odtworzyć, itp. 
  4. Proces wykonywania makiety trwa 6 godzin lekcyjnych.
  5. Podczas każdych zajęć wszyscy uczniowie z grupy angażują się we wspólnej pracy nad makietą.  
  6. Na 7 godzinie lekcyjnej uczniowie zaprezentują swoje makiety podsumowując etapy prac oraz uzasadniając wybór poszczególnych elementów - miejsc na osiedlu.

Evaluation

Ewaluacja

 

Wasze prace będziemy oceniać wspólnie.

Każda z grup będzie oceniana przez pozostałe grupy w skali ocen od 1 do 6.

Oceniając będziemy uwzględniać:

  1. Stronę techniczną pracy,
  2. Stronę estetyczną pracy,
  3. Mocne i słabe strony pracy,
  4. Sposób prezentacji efektów pracy: komunikatywność i ogólne wrażenia estetyczne (styl i forma prezentacji),
  5. Terminowość wywiązania się z zadania.

Po przedstawieniu przez grupę swojej pracy pozostali uczniowie wpiszą na karteczkach ocenę, jaką przyznają. Swoją ocenę przyzna również nauczyciel. Wszystkie oceny będą sumowane i dzielone przez ilość osób oceniających.

Wynik, czyli średnia będzie oceną ostateczną. Każdy z członków danej grupy otrzyma taką samą ocenę.

 

Conclusion

Podsumowanie

 

Kilka tygodni wspólnej pracy zakończone, ale to nie wszystko. Myślę, że wszyscy zdaliście sobie sprawę zarówno z zalet jak i wad pracy zespołowej. Zapewne terminowość i wywiązywanie się z podjętych obowiązków ułatwiły Wam komunikację i praca była przyjemnością, zabawą i mile spędzonym czasem. Warto zatem szanować postanowienia nie tylko dla swoich korzyści. Pomaga to we wspólnym porozumiewaniu się, buduje wzajemne zaufania i przyjazną atmosferę między ludźmi. Zgadzacie się?