Introduction
Wstęp
Poniższe zadanie przeznaczone jest dla uczniów III klasy gimnazjum.
Czy wiesz jak wygląda Twoje osiedle z lotu ptaka? A czy wiesz jak wyglądałoby gdybyś stworzył/a jego makietę wykorzystując niepotrzebne Ci już materiały takie jak plastik / tkanina / papier / karton lub korek? Ciekawe czy Twoje schemat Twojego osiedla nie zamieniłby się w surrealistyczną rzeźbę? Sprawdźmy to!
Task
Zadanie
Waszym zadaniem będzie przygotowanie oraz zaprezentowanie przez kolegami z klasy makiety osiedla wykorzystując odzyskane części przedmiotów, z których codziennie korzystacie.
Process
Proces
- Klasa dzieli się na czteroosobowe grupy. Każda z grup będzie wykonywała takie samo zadanie.
- Zanim grupa zabierze się do pracy powinna odpowiedzieć na następujące pytania: Które z miejsc na naszym osiedlu chcielibyśmy przedstawić na makiecie?, Czy miejsca przez nas wybrane będą możliwe do przedstawienia?, Jakie materiały wykorzystamy do każdego z miejsc?, Jakimi sposobami połączymy wszystkie elementy?
- Członkowie grupy dzielą się obowiązkami przed każdymi zajęciami, takimi jak przyniesienie materiałów, dokumentacja fotograficzna miejsc na osiedlu, aby jak najwierniej je odtworzyć, itp.
- Proces wykonywania makiety trwa 6 godzin lekcyjnych.
- Podczas każdych zajęć wszyscy uczniowie z grupy angażują się we wspólnej pracy nad makietą.
- Na 7 godzinie lekcyjnej uczniowie zaprezentują swoje makiety podsumowując etapy prac oraz uzasadniając wybór poszczególnych elementów - miejsc na osiedlu.
Evaluation
Ewaluacja
Wasze prace będziemy oceniać wspólnie.
Każda z grup będzie oceniana przez pozostałe grupy w skali ocen od 1 do 6.
Oceniając będziemy uwzględniać:
- Stronę techniczną pracy,
- Stronę estetyczną pracy,
- Mocne i słabe strony pracy,
- Sposób prezentacji efektów pracy: komunikatywność i ogólne wrażenia estetyczne (styl i forma prezentacji),
- Terminowość wywiązania się z zadania.
Po przedstawieniu przez grupę swojej pracy pozostali uczniowie wpiszą na karteczkach ocenę, jaką przyznają. Swoją ocenę przyzna również nauczyciel. Wszystkie oceny będą sumowane i dzielone przez ilość osób oceniających.
Wynik, czyli średnia będzie oceną ostateczną. Każdy z członków danej grupy otrzyma taką samą ocenę.
Conclusion
Podsumowanie
Kilka tygodni wspólnej pracy zakończone, ale to nie wszystko. Myślę, że wszyscy zdaliście sobie sprawę zarówno z zalet jak i wad pracy zespołowej. Zapewne terminowość i wywiązywanie się z podjętych obowiązków ułatwiły Wam komunikację i praca była przyjemnością, zabawą i mile spędzonym czasem. Warto zatem szanować postanowienia nie tylko dla swoich korzyści. Pomaga to we wspólnym porozumiewaniu się, buduje wzajemne zaufania i przyjazną atmosferę między ludźmi. Zgadzacie się?